„Szlakiem Oktawii Nowackiej, od dwuboju do pięcioboju nowoczesnego” - Władysławowo, 13.04.2018

         W piątek 13 kwietnia 2018 roku 21 uczniów Publicznej Szkoły Podstawowej nr 1 w Starogardzie Gdańskim wyjechało do nadmorskiej miejscowości by rywalizować w pierwszych zawodach tegorocznej edycji zawodów od dwuboju do pięcioboju nowoczesnego.

Władysławowo i Centralny Ośrodek Sportu był miejscem zmagań zawodników od 9 do 13 lat w zawodach dwuboju nowoczesnego. W dwóch konkurencjach sportowych, czyli w pływaniu na dystansie 50 metrów i biegu na dystansie 600 metrów rywalizowali zawodnicy z kilku województw. Na starcie stanęli zawodnicy szkół : SP 8, 18 i 40 z Gdyni, SP 2 z Władysławowo, SP z Jastrzębiej Góry, PSP 1 ze Starogardu Gdańskiego oraz z klubów: ZKS Drzonków, Pentathlon Szczecinek, UKS Gromik Gdynia, MKP Szczecinek, Orlik Elbląg, UKS Dwójka Morena Gdańsk, WKS Flota Gdynia, UKS Ósemka Starogard Gdański. Łącznie do sportowej rywalizacji przystąpiło 129 zawodników i zawodniczek.

W pierwszej części zawodów przed południem na pięknej pływalni COS-u każdy zawodnik miał do przepłynięcia dystans 50 metrów stylem dowolnym. Następnie po krótkim odpoczynku na bieżni tartanowej musiał przebiec dystans 600 metrowy. Łączny czas pływania pomnożony raz trzy oraz  biegu decydował o kolejności zawodnika w zawodach.

Do Władysławowa wyjechało 12 dziewczynek i 9 chłopców ze starogardzkiej jedynki. Większość z nich to zawodnicy UKS Ósemka, z którą szkoła nr 1 ze Starogardu ściśle współpracuje. Zawodnicy z roczników 2008 – 2005 na pływalni wykazali się świetną dyspozycją. Wszyscy poprawiali swoje rekordy życiowe płynąc kraulem na dystansie 50 metrów. Po przejściu na bieżnię, wyposażeni w nowe kolce lekkoatletyczne musieli się zmierzyć z dystansem 600 metrowym. Silnie wiejący wiatr od morza nie sprzyjał zawodnikom. Pomimo trudności zawodnicy uzyskiwali bardzo dobre rezultaty. Po okresie zimowym, pierwszy start na świeżym powietrzu dla niektórych zawodników były bardzo wymagający i wyczerpujący. Po podsumowaniu dwóch konkurencji ze starogardzkiej „jedynki” najlepszy wynik uzyskała Aleksandra Jasińska –rocznik 2008 i Błażej Nowacki – rocznik 2005. Oboje zajęli drugie miejsca w swoim roczniku. Nagrodzeni zostali pamiątkowymi dyplomami i maskotkami.

Pozostali zawodnicy ze Starogardu zaliczyli bardzo udany występ. Tuż za podium uplasowała się Julia Rulewska (2006) miejsce czwarte, Małgosia Gorczyca (2007) i Iga Nowacka (2008) miejsce piąte oraz Igor Tokarewicz (2007) miejsce szóste. Wszyscy uczestnicy zawodów otrzymali pamiątkowy medal z podobizną naszej medalistki igrzysk olimpijskich w pięcioboju nowoczesnym Oktawią Nowacką oraz napój i słodki upominek. Następne zawody odbędą się w Tczewie 28 kwietnia i 11 maja w Starogardzie Gdańskim.

Opiekunami grupy zawodników byli: Joanna Górska i Mariusz Noetzel.