Zawody Szlakiem Oktawii Nowackiej od dwuboju do pięcioboju nowoczesnego w Starogardzie Gdańskim.

Dnia 11.05.2018 r. na obiektach Publicznej szkoły Podstawowej nr 1 w Starogardzie Gdańskim odbyła się III runda zawodów w dwuboju nowoczesnym pod hasłem „ Szlakiem Oktawii Nowackiej”. Zawody od dwuboju do pięcioboju szlakiem Oktawii Nowackiej odbyły się w Starogardzie już po raz drugi. Podobne odbyły się w roku 20017. To w tej szkole od pływania Oktawia Nowacka, medalistka olimpijska, rozpoczynała swoją przygodę ze sportem. Do stolicy Kociewia na sportowe zmagania przybyło 8 reprezentacji szkół lub klubu z województwa pomorskiego. Łącznie  w szranki stanęło 70 zawodników i zawodniczek od 9 do 13 lat. Reprezentacja Starogardu liczyła w tych zawodach 32 osoby.

 

Przed zmaganiami na pływalni i po defiladzie wszystkich zawodników, otwarcia zawodów dokonał pierwszy trener medalistki olimpijskiej pan Mariusz Noetzel. Życzył wszystkim podobnych sukcesów i wrażeń jakich doświadczyła Oktawia Nowacka. Poszczególne wyścigi na pływalni PSP 1 przebiegały bardzo sprawnie dzięki komisji sędziowskiej, w skład której wcieli się starsi zawodnicy UKS Ósemka Starogard Gd. Po zakończeniu pływania, zawodnicy wraz z trenerami i kibicami przeszli na boisko piłkarskie, na którym przygotowano 300 metrową pętlę biegową. Każdy zawodnik miał jednak do pokonania dystans 600 metrowy,  czyli dwa okrążenia boiska. Start i meta biegu została usytuowana przed trybuną główną, dzięki temu wszyscy którzy przybyli kibicować startującym zawodnikom mieli świetną widoczność i mogli obserwować przebiegu całej konkurencji biegowej. Zawodnicy starogardzkiej „jedynki” zarówno wśród chłopców jaki i  dziewcząt zawsze byli widoczni na początku stawki biegnących.

Wyniki starogardzkiej reprezentacji: W kategorii 2008 i 2009 wystąpiło 12 zawodniczek i aż 9 ze Starogardu. Najlepszą w dwuboju okazała się Ola Jasińska PSP 1 Starogard Gd. z czasem  łącznym 4.18,73 min. Tuż za podium, na miejscu czwartym  uplasowała się Oliwia Cysarczyk. W roczniku 2007 nie wile zabrakło Adzie Rogaczewskiej  aby znaleźć się na podium, była czwarta. W roczniku 2006 po raz kolejny Ula Skrobisz nieznacznie wyprzedziła swoją koleżankę z klubu Oliwię Miszewską. Ula w zawodach była druga a Oliwia trzecia. Natomiast w grupie najstarszych dziewcząt, miejsce drugie zajęła Agata Kalkowska a trzecie Bianka Błańska.

Klasyfikacja chłopców miała tez dużo akcentów starogardzkich. W roczniku 2008 zwyciężył Jasiu Mielniczek a trzeci uplasował się Tobiasz Muchowski. Wśród zawodników urodzonych w roku 2006 na trzecim miejscu znalazł się Jakub Piotrowski. Ulegając bliźniakom z SP 40 z Gdyni. W roczniku 2005 dwa czołowe miejsca zajmowali zawodnicy ze Starogardu. Zwyciężył Błażej Nowacki przed Jakubem Kilichem. Tuż za podium uplasował się świetnie biegający Jasiu Kitowski.

Dekoracji zawodników dokonywała obecna na zawodach pani dyrektor Publicznej Szkoły Podstawowej nr 1 w Starogardzie Gdańskim, pani Irena Sułek w towarzystwie mamy Oktawii, pani  Brygidy Nowackiej.

GALERIA ZDJĘĆ