W dniach 19-26 sierpnia ponad 30 osobowa grupa zawodników UKS Ósemka Starogard Gdański brała udział w obozie letnim koło Stronia Śląskiego. Ośrodek wypoczynkowy „Bolko”- Bolasławów położony ok. 5 kilometrów od Stronia Śląskiego to miejsce zakwaterowania naszej ekipy. Na terenie ośrodka z dala od ruchliwych dróg, wśród zieleni do dyspozycji mieliśmy  boisko do piłki nożnej, siatkowej oraz krąg ogniskowy. W czasie trwania obozu zawodnicy klubu mieli zapewnione moc atrakcji. Nie tylko doskonalili pływanie ale też zwiedzali okolice masywu Śnieżnika.

Pierwsza wycieczka odbyła się do Złotego Stoku. Zwiedzanie kopalni złota i przejażdżka kolejką podziemną w tunelach kopalni. Na przestrzeni całego okresu wydobywczego, tj. w ciągu ponad 700 lat, wydobyto w Złotym Stoku ok. 16 ton czystego złota. Następna wycieczka do rezerwatu Błędne Skały w górach stołowych. A dojechać trzeba było z Kudowy Zdrój drogą „stu zakrętów”. Błędne Skały to labirynt szczelin i zaułków, niekiedy niezwykle wąskich, oddzielających bloki skalne kilkunastometrowej wysokości. Wiele skał ma własne nazwy np.: "Skalne Siodło", "Kurza Stopka", "Labirynt", "Tunel", "Wielka Sala". W pobliżu Błędnych Skał znajduje się "Głaz Trzech Krzyży". Wycieczka pomiędzy labiryntami skał dla niektórych to bardzo wyczerpujący spacer. Dzień zakończyliśmy zwiedzeniem kaplicy czaszek w Czermnej. Trzeciego dnia pani Ola, przewodnik turystyki górskiej poprowadziła grupę na szczyt Śnieżnika na wysokość 1424 m n.p.m. a następnie do największej jaskini Sudetów- Jaskini Niedźwiedziej. Jaskinia rozwinięta na trzech poziomach  o długości ok. 3 kilometrów. Do zwiedzania tylko poziom środkowy z panującą temperaturą +6 i 100% wilgotności.

W dniu, kiedy kierowca autokaru musiał odpoczywać wybraliśmy się na wycieczkę pieszą do huty szkła kryształowego Violetta. Odwiedziliśmy muzeum minerałów w Stroniu Śląskim oraz sklep spożywczy. Nadmienić należy, że w okolicy ośrodka Bolko nie było żadnego sklepu a i zasięgiem telefonii komórkowej nie było za dobrze. Nie wszyscy mieli łączność z domem rodzinnym.

Następnego dnia na Szczeliniec Wielki zaprowadził nas pan Stanisław, przewodnik sudecki. Pierwszy odpoczynek grupy był dopiero po pokonaniu ponad 600 schodów przy schronisku PTTK na Szczelińcu. Wycieczka pomiędzy skałami przypominającymi słonia, małpę i inne formy skalne stworzone przez przyrodę nie jednego mogły zachwycić. Widoki z tarasów na góry nasze i Czeskie przepiękne. Podczas schodzenia krajobraz okolicy cudowny, trzeba to zobaczyć.

W przedostatnim dniu pobytu w kotlinie kłodzkiej wybraliśmy się na wycieczkę do twierdzy Kłodzko i jej poziemnych labiryntów. Jest to jeden z najciekawszych obiektów militarnych w Europie. Z bastionów górujących nad Kłodzkiem podziwiać można panoramę miasta oraz góry otaczające ziemię kłodzką.

         W czasie trwania obozu odbyły się ponadto: gry terenowe, gra Kiler, dyskoteka, baloniada, test sprawności fizycznej, marszobieg i bieg przełajowy, oraz ognisko z loteria fantową. Chyba nie było czasu aby się nudzić ? Ośmio-dniowy pobyt w okolicach Stronia Śląskiego, wypełniony różnymi atrakcjami przez gdańskie biuro turystyczne UNITUR  dostarczył naszym zawodnikom sporej dawki wiedzy, adrenaliny i wysiłku fizycznego. Sądzimy, że większość uczestników wróciła z wyjazdu zadowolona.

Galeria zdjęć