HISTORIA SEKCJI PŁYWACKIEJ UCZNIOWSKIEGO KLUBU SPORTOWEGO „ÓSEMKA” STAROGRD GDAŃSKI

            Sekcja pływacka przy Uczniowskim Klubie Sportowym „Ósemka” w Publicznej Szkole Podstawowej Nr 8 w Starogardzie Gdańskim powołana została właściwie przez przypadek.

            W czerwcu 1999 roku, po zdobyciu przez koszykarzy tej szkoły Mistrzostwa Polski Szkół Podstawowych w Bydgoszczy, trener tej drużyny Adam Lemka w rozmowie z ówczesnym V-ce Prezydentem Starogardu Gdańskiego Zbigniewem Kozłowskim i Przewodniczącym Komisji Sportu Rady Miejskiej Adamem Wątką, zasugerował utworzenie sekcji pływackiej, jako że basen istniał już od kilku lat, a nie odbywały się na nim żadne wyczynowe zajęcia sportowe . Obu panów nie trzeba było długo namawiać i Adam Lemka (jako, że posiadał drugą specjalizację zdobytą na WSWF Gdańsk Oliwa pod okiem słynnej trenerki Reginy Ziółkowskiej), wspólnie z trenerką pływania Beatą Szulczyńską (wychowanką „Sambora” Tczew i byłą Mistrzynią Polski w stylu klasycznym w kategoriach młodzieżowych) zabrali się do pionierskiej pracy. Po wstępnej selekcji w klasach III, udało się, od września 1999 roku skupić jednej klasie czwartej dzieci, które już potrafiły utrzymać się na wodzie. W ten sposób utworzono podwaliny przyszłej sekcji pływackiej. Tymi pierwszymi zawodnikami były dzieci rocznika 1989: Borowiak Maja, Chodorowska Anna, Kotewicz Anna, Pluta Karolina, Wasiniewska Karolina, Biernacki Paweł, Bramiński Michał, Burnicki Piotr, Chajewski Maciej, Gliniecki Piotr, Jabłecki Piotr, Jakubiak Dawid, Kalkowski Adam, Kotlewski Kamil, Lewandowski Marcin, Manuszewski Bartosz, Milkowski Kamil, Nagórski Paweł, Olszewski Dariusz, Szrubkowski Bartosz, Szwedowski Błażej, Włodarczyk Łukasz.

            W późniejszych latach okazało się, że była to bardzo silna grupa i w lidze młodzieżowej rocznika 1989 zajmowała przez kilka lat pierwsze miejsca. Nie wszyscy dotrwali do końca Gimnazjum, ale część robiła stałe postępy i jak na początek działalności naszej sekcji, na trwałe zapisała się w historii pomorskiego pływania. Szczególnie chłopcy odnosili sukcesy nie tylko w pływaniu, ale tworząc reprezentacje szkoły, zakwalifikowali się w 2001 roku do Mistrzostw Polski w Czwórboju Lekkoatletycznym w Bydgoszczy. Najbardziej sumiennym zawodnikiem i prawą ręką trenera był Piotr Jabłecki. Jego mama, Alina Jabłecka, pomagała w działalności organizacyjnej, a później nawet weszła do Zarządu Klubu. Od początku sekcja bazowała tylko na składkach rodziców, dopiero po trzech latach działalności i po pierwszych sukcesach otrzymaliśmy pomoc finansową z Urzędu Miasta.

            Po roku pracy Pani Beata Szulczyńska wyjechała do USA i musieliśmy szukać następcę do szkolenia dziewczynek. Podjął się tego Mariusz Fryźlewicz nauczyciel wychowania fizycznego z PSP nr 6, który miał uprawnienia trenerskie. Niestety wypadek na motorze i ciężki uraz nogi wykluczył go z pracy po kilku miesiącach. Cały ciężar szkolenia dwóch roczników i przygotowanie trzeciego spadł na barki Adama Lemka.

            Rocznik 1990 okazał się słabszy sportowo i właściwie tylko Agnieszka Werra, Mariusz Kreft i Filip Miszk trenowali dłużej i odnosili sukcesy. (Kreft był nawet złotym medalistą i Mistrzem Okręgu na 50 m. stylem grzbietowym).

            W roku 2001 udało się namówić Mariusza Noetzla do prowadzenia wybranego już i wyselekcjonowanego rocznika 1991. Najtrudniejszą sprawą dla trenera było (i jest do tej pory) namówienie rodziców do podjęcia przez ich dzieci treningów w klasach pływackich, a szczególnie jeżeli wchodzi w grę przeniesienie z innej szkoły i innego rejonu. Czasami przez nieudolność tego procesu gubione są talenty, które mogły w przyszłości osiągać bardzo dobre wyniki.

            Grupa Pana Noetzla, szczególnie dziewczęta, odegrała znaczącą rolę w naszym klubie. Grupę tą tworzyli m.in. : Gil Weronika, Gładkowska Aleksandra, Kramek Sandra, Lewandowska Wiktoria, Nowacka Oktawia, Olżyńska Marta, Stępniak Agata, Wieczorek Anna, Wirska Marta, Bednarski Damian, Kowalczyk Seweryn, Marczak Michał. Grupa ta wielokrotnie zajmowała pierwsze lokaty w drużynowych klasyfikacjach ligi młodzieżowej województwa pomorskiego.

            Dużym talentem okazał się Damian Bednarski, który już w IV klasie (trenując trzeci rok z starszą grupą Adama Lemka) zdobył pierwszy historyczny dla naszego klubu medal Mistrzostw Polski, mianowicie w Władysławowie, w czerwcu 2002 roku, na 50 m stylem dowolnym wynikiem 0:30,30 . zajął pierwsze miejsce, co dało mu brązowy medal w klasyfikacji ogólnopolskiej Korespondencyjnych Mistrzostwach Polski Dzieci 11 -letnich.

            Następny rocznik, 1992 był nieco słabszy pod względem sportowym. Do wyróżniających się zawodników należeli: Filipowicz Dorota, Janeczek Marta, Komorowska Katarzyna, Oller Marta, Weiss Karolina, Gliński Andrzej, Ossowski Piotr, Pozimski Dawid. Najlepsze wyniki osiągała Marta Oller, z którą trener wiązał duże nadzieje, ale niespodziewanie w pierwszej klasie gimnazjum zrezygnowała z uprawiania pływania, dla „kariery modelki”.

            Rocznik 1993 był najsłabszy pod względem sportowym. Nie można było skompletować całej klasy i właściwie tylko dwie osoby pływały na przyzwoitym poziomie. Była to Danka Lewandowska oraz Mateusz Wierzba.

            Od początku istnienia sekcji pływackiej bardzo dobrze układała się współpraca z dyrekcją szkoły. Na początku z Panią Marią Szulc, potem z Mariuszem Noetzlem, a od roku 2002 do dnia dzisiejszego z Panem Wiesławem Wąsikiem. Współpraca ta dla obu stron jest korzystna, gdyż zawodnicy UKS ”Ósemka”, a jednocześnie uczniowie Publicznej Szkoły Podstawowej nr 8, a po reorganizacji nr 1, startowali w pływackich imprezach reprezentując szkołę i na Wojewódzkich Igrzyskach Młodzieży Szkolnej w Pływaniu Indywidualnym i Sztafetach Pływackich co roku zdobywali medale, przyczyniając się do zajęcia przez szkołę wysokich miejsc we współzawodnictwie rocznym szkół podstawowych.

            Przełomowym był rok 2003, w którym to odbyła się w Gołubiu konferencja poświęcona „Strategii rozwoju sportu w Starogardzie Gdańskim”. Władze samorządowe, sportowe, przedstawiciele klubów sportowych i trenerzy wyznaczyli priorytetowe dyscypliny na najbliższe lata w naszym mieście. Mieliśmy szczęście, że dzięki uzyskanym już sukcesom, w gronie tych dyscyplin znalazło się pływanie. Po dalszych długich negocjacjach w gronie:

- Zbigniew Kozłowski, vice prezydent miasta

- Urszula Domachowska, naczelnik WSS

- Piotr Cesarz, Przewodniczący Rady Sportu

- Wiesław Wąsik – dyrektor PSP 1 w Starogardzie Gd.

- Adam Lemka, trener koordynator UKS „Ósemka”

wyrażono zgodę na powołanie klasy sportowej o profilu pływanie w Publicznej Szkole Podstawowej Nr 1 w Starogardzie Gdańskim. Po opracowaniu przez trenera Adama Lemka i zatwierdzeniu przez władze oraz Radę Pedagogiczną szkoły „Programu rozwoju pływania”, od września 2004 roku ruszyła klasa IV ”b” o profilu pływanie. Po wstępnej selekcji, w klasie tej rozpoczęło naukę i treningi pływackie 27 dzieci. Byli to między innymi: Borkowski Filip, Ciachorowska Natalia, Deja Katarzyna, Gil Karol, Gir Marek, Gockowiak Bartosz, Grębska Agata, Jastrzębski Paweł, Kur Martyna, Laser Patryk, Lewandowska Dorota, Osnowski Bartosz, Peplińska Izabela, Reszczyńska Izabela, Stępniak Marta, Wasielewski Bartosz, Weiss Aleksander, Wierzba Aleksandra, Wierzba Martyna, Wysocka Wiktoria.

            Trenerem tej klasy został Adam Lemka, a wychowawczynią Pani Grażyna Błańska. Już w pierwszych miesiącach nawiązano współpracę z rówieśnikami z takich klubów jak: „Sambor” Tczew, „Płetwal” Gdańsk, „Dwójka Morena” Gdańsk, organizując towarzyskie zawody, w których nasi zawodnicy nabierali doświadczenia i obycia z wodą. Zaprocentowało to w późniejszych startach, w których w swoim roczniku nasi zawodnicy byli drużynowo nie do pokonania. Już od IV klasy można było wytypować liderów, którzy swoją pracą i zaangażowaniem rokowali duże nadzieje na przyszłość. Należeli do nich: Karol Gil, Patryk Laser, Aleksander Weiss, Bartosz Osnowski, Bartosz Gockowiak, Aleksandra Wierzba, Wiktoria Wysocka, Marta Stępniak, Martyna Kur, Izabela Reszczyńska, Agata Grębska i Martyna Wierzba. Większość z nich spełniła pokładane nadzieje, a Bartosz Osnowski w klasie VI z powodzeniem startował w Zimowych Mistrzostwach Polski w Ostrowcu Świętokrzyskim, kwalifikując się w trzech konkurencjach do finału „A”. W Letnich Mistrzostwach Polski w Oświęcimiu było jeszcze lepiej, gdyż Bartek zdobył, po pięknej walce, swój pierwszy medal i tytuł v-ce Mistrza Polski na 200m. stylem zmiennym. Tym samym został powołany do Kadry Narodowej Juniorów. W tych Mistrzostwach wystartowali również Wiktoria Wysocka i Patryk Laser. Była to dla nich dobra lekcja, która zaprocentowała w następnych latach. Niestety kilku dobrych zawodników zrezygnowało z dalszego pływania z różnych powodów: Ola Wierzba, Filip Borkowski, Iza Reszczyńska, Martyna Kur, Martyna Wierzba. W tej grupie chłopcy odnosili duże sukcesy nie tylko w pływaniu, m.in. drużyna złożona w 90% z pływaków zakwalifikowała się do finału Mistrzostw Polski Czwórboju Lekkoatletycznego Szkół Podstawowych i zajęła w nich wysokie 7 miejsce, a Bartek Osnowski został v-ce Mistrzem Polski.

            W następnym roku szkolnym trenerem klasy sportowej został Mariusz Noetzel, który już od początku miał problemy z naborem do tej klasy, jednakże była w tej klasie grupa kilku chłopców, którzy czynili stałe postępy. Byli to: Radosław Gockowiak, Konrad Dorawa, Paweł Ziółek, Szymon Hoang Van.

            Do prowadzenia następnego 1996 rocznika udało się namówić absolwentów AWF Gdańsk, trenerów pływania, Jolantę Cesarz oraz Macieja Gabryela. Młodzi, pełni zapału trenerzy skompletowali dobrą ekipę, szczególnie wśród dziewcząt. Wydawało się, że teraz po włączeniu pełnego cyklu szkolenia w klasach IV-VI szkoły podstawowej, praca nabierze tempa. Niestety, Jola Cesarz w lecie wyszła za mąż i za głosem serca wyprowadziła się do Gdańska i od nowego roku szkolnego nie podjęła pracy w naszej szkole. Do wyróżniających się zawodników w tej grupie należeli: Daria Glanert, Julia Kozłowska, Wiktoria Knut, Paulina Neumann, Szymon Osnowski, Mateusz Bilski i Oskar Kłos .

            W międzyczasie w szkoleniu kandydatów do następnej klasy sportowej pomagała Panu Adamowi Lemka studentka ostatniego roku AWF Gdańsk Pani Elwira Abramowicz. Od września ta dwójka prowadziła szkolenie rocznika 1997, a pan Adam Lemka został wychowawcą tej klasy, która także bardzo dobrze się zapowiada a wyróżniającymi się osobami w tej klasie są Przemek Lewicki, Magdalena Wierzba, Wiktor Sroka, Marianna Kur, Paulina Niklas czy Szymon Konieczka.

            Po zakończeniu szkoły podstawowej przez pierwszy rocznik klasy sportowej (1994), pojawił się problem dalszego szkolenia w Gimnazjum. Po wielomiesięcznych rozmowach i negocjacjach, dzięki przychylności władz samorządowych, a przede wszystkim Dyrektora Publicznego Gimnazjum Nr 3 w Starogardzie Gdańskim Pana Andrzeja Sarnowskiego, we wrześniu 2007 roku utworzono I klasę sportową gimnazjalną o profilu pływanie. Zakwalifikowali się do niej następujący zawodnicy: Ciachorowska Natalia, Grębska Agata, Lewandowska Dorota, Reszczyńska Izabela, Stępniak Marta, Wysocka Wiktoria, Gockowiak Bartosz, Gil Karol, Jastrzębski Paweł, Laser Patryk, Osnowski Bartosz, Wasielewski Bartosz, Weiss Aleksander.

            We wrześniu 2007 roku jak „grom z jasnego nieba” spadła na nas bardzo zła wiadomość: remont basenu. Trwał on aż 3 miesiące i w tym czasie tułaliśmy się od Tczewa przez Pruszcz Gdański aż do Sopotu, gdzie przychylni nam przyjaciele użyczali po kilka godzin tygodniowo wejścia na basen. Nie wszystkie grupy mogły trenować w takiej samej ilości godzin, ale robiliśmy wszystko, żeby chociaż część sezonu startowego uratować. Natomiast optymistycznym akcentem było zatrudnienie młodego, pełnego zapału trenera Pana Jarosława Błażka z Tczewa, który przed kilkoma laty sam był pływakiem w klubach „Sambor” Tczew, „Laguna 24” Toruń, „AZS - AWF” Katowice, który swoim entuzjazmem zaraził najstarszą grupę zawodników 1994, która z zapałem realizowała nowy program treningowy, na którego efekty nie trzeba było długo czekać.

            Trener Jarosław Błażek został wybrany przez trenerów trenerem koordynatorem sekcji pływackiej i od razu przystąpił do działania. Za cel postawił sobie utworzenie w naszym mieście „starogardzkiej szkoły pływania”, która swoje sukcesy będzie osiągała na szczeblu ogólnopolskim a także międzynarodowym, stworzenie grupy, która będzie wizytówką miasta, klubu i naszego regionu.

            Na pierwsze sukcesy międzynarodowe czekaliśmy tylko miesiąc. Wiktoria Wysocka, Bartosz Osnowski oraz Aleksander Weiss byli pierwszymi reprezentantami naszego klubu poza granicami Polski. Utalentowani i ambitni zawodnicy wystartowali w Otwartych Mistrzostwach Poczdamu, gdzie zdobyli aż 9 medali rywalizując z zawodnikami o rok starszymi od siebie z Niemiec, Litwy, Polski i Grecji. Sukcesywnie grupa gimnazjalna czyniła coraz to większe postępy, Bartosz Osnowski 14 razy w roku 2007 bił rekordy Województwa Pomorskiego na różnorodnych dystansach, na wysokim poziomie zaczynali pływać kolejni zawodnicy: Patryk Laser, Marta Stępniak, Karol Gil. Wszystko zaczęło się powoli układać.

            24 listopada 2007 ponownie otwarto po remoncie pływalnię i można było znacząc prawidłowy tok szkolenia. Praca weszła na najwyższe obroty, zawodnicy na treningach wyciskali z siebie siódme poty a wszystko po to, żeby pływać jak najlepiej. W grudniu został ogłoszony skład starogardzkich pływaków, którzy będą reprezentowali nasze miasto na mistrzostwach kraju. Kwalifikację uzyskali Wiktoria Wysocka, Marta Stępniak, Bartosz Osnowski, Patryk Laser i Aleksander Weiss.

            Mistrzostwa Polski, które odbyły się w dniach 23-25 styczeń to fantastyczna eksplozja wyników, dwa medale Bartosza oraz trzy czwarte miejsca(srebro na 200 zmiennym oraz brąz na 100 zmiennym), czwarte i szóste miejsce Wiktorii w stylu grzbietowym, finały „B” Patryka, Aleksa i Marty to pierwsza oznaka tego, że zaczęła się w Starogardzie tworzyć silna i rządna wyników grupa młodzieży.

            Doceniono w końcu pracę i sukcesy zawodników. W plebiscycie na najlepszego sportowca Starogardu Gdańskiego zwyciężył Bartosz Osnowski, pokonując między innymi utytułowanych pierwszoligowych koszykarzy i innych bardzo dobrych sportowców.  

W plebiscycie na sportowca powiatu starogardzkiego Bartosz zajął drugie miejsce, ustępując tylko zawodnikowi ze Skórcza, specjalizującemu się w królowej sportu, w rzucie młotem.

            Kolejne miesiące to ostra praca trenerów z młodzieżą. Rozpoczął się nabór do IV klasy, który prowadził Pan Mariusz Noetzel. Z prawie setki młodych dzieci walczących między sobą o awans do klasy sportowej (klasy pływackie zaczęły się cieszyć w mieście dużym prestiżem ze względu na wysoki poziom nauczania i możliwość szkolenia pływania – najbardziej ogólnorozwojowej dyscypliny sportowej) do klasy dostało się 30 osób, a wśród nich takie pływackie talenty jak Klaudia Hoang Van, Natalia Sengerska, Oskar Knut, Łukasz Szymiczek, Weronika Mazella, Marta Kortas.

            Zostały zorganizowane kolejne dwa wyjazdy zagraniczne. Do Lubeck, głównie dzięki Panu Piotrowi Wysockiemu, tacie Wiktorii, który ugościł w fantastyczny sposób u siebie w domu młodzież i trenera, pojechała grupa najzdolniejszych gimnazjalistów (Laser, Weiss, Wysocka, Stępniak, Osnowski) by walczyć w 40-tym Nordyckim Święcie Pływania. Młodzi pływacy zdobyli tam 6 medali (po dwa każdego koloru). Kolejnym wyjazdem, dużo bardziej licznym, bo wzięło udział w nim ponad 70 zawodników naszego klubu, była wyprawa do stolicy Niemiec – Berlina na coroczny meetingu majowy, gdzie nasza młodzież walczyła o miejsca na podium z rówieśnikami z Rosji, Niemiec, Szwecji, Norwegii, Danii i Polski. Wyjazd okazał się ogromnym doświadczeniem oraz motywacją do dalszej pracy a na podium plasowało się coraz więcej naszych zawodników: Laser, Weiss, Osnowski, Wysocka, Stępniak, Ziółek, Glanert, Gockowiak, Wasielewski.

            Tymi zawodami rozpoczęliśmy bezpośrednie przygotowania do Letnich Mistrzostw Polski w pływaniu. Niestety wzięli w nich udział tylko zawodnicy z rocznika 1994, ponieważ przez wcześniejsza przerwę w treningach spowodowaną remontem basenu młodsze grupy były troszeczkę „w tyle”. Nominacje do kadry wojewódzkiej w pływaniu otrzymali: Wiktoria Wysocka, Bartosz Osnowski oraz coraz bardziej deptujący po piętach kolegom, Karol Gil. Z kadrą pięciobojową do Mistrzostw Polski szykowali się także Marta Stępniak, Patryk Laser, Aleksander Weiss oraz młodziutka, 12-to letnia Daria Glanert, podopieczna Elwiry Abramowicz. Przygotowania odbywały się na obozie w Puławach pod okiem trenera Jarosława Błażka, oraz trenerów Artura Szachmytowskiego i Piotra Makara. Start w mistrzostwach Polski w Oświęcimiu przyniósł kolejny brązowy krążek Bartoszowi Osnowskim (200 m stylem zmiennym), miejsca w finałach „A” Wiktorii Wysockiej oraz 5 miejsce zespołu sztafetowego 4x100 zmiennym w składzie Karol Gil, Aleksander Weiss, Patryk Laser, Bartosz Osnowski. (Patryk i Aleks pływali także w finałach „B” w wyścigach indywidualnych). Plan stworzenia silnej grupy pływackiej się spełniał, gdyż mówią bardzo często, że o sile drużyny decyduje sztafeta, a 5 miejsce w Polsce to wynik godny uwagi. Daria Glanert miała swoje Mistrzostwa Polski w Dębicy i w swoim debiucie w tej potężnej imprezie zajęła 4 miejsce w finale „B” sprinterskiego wyścigu na 50 m stylem dowolnym.

            Rozpoczął się kolejny rok szkolny, kolejny rok walki o jak najwyższe trofea, laury i sławę. Wszystkie grupy przed rokiem szkolnym wzięły udział w obozach przygotowawczych do sezonu, jednakże pierwszy raz w historii obozy nie były organizowane w jednym miejscu, i tak najmłodsze roczniki (1997 i 1998) pojechały na zgrupowanie do Nowej Karczmy, rocznik 1996 i 1995 bawił się świetnie w Jaśle koło Krosna a najstarsi zawodnicy odpoczywali w Suchej Beskidzkiej. Do grupy gimnazjalnej trenowanej przez Jarosława Błażek doszło 4 nowych zawodników: Konrad Dorawa, Radosław Gockowiak, Szymon Hoang Van i Paweł Ziółek, którzy bardzo chcą zacząć pływać na wysokim poziomie i osiągać znaczące rezultaty. Szeregi najstarszej grupy zasiliła także Katarzyna Belczewska, dotychczas reprezentująca barwy „Sambora” Tczew, która rozpoczęła naukę w II Liceum Ogólnokształcącym w Starogardzie Gdańskim, którego dyrektorem jest człowiek, którego sport jest drugim życiem, Pan Piotr Cesarz. Pan Mariusz Noetzel rozpoczął pracę ze swoimi „wybrańcami” w ramach IV klasy o profilu pływanie trener Maciej Gabryel rozpoczął nabór dzieci z rocznika 1999 do klasy sportowej na rok szkolny 2009/2010 w ramach tradycyjnych zajęć sobotnio-niedzielnych.

            Sezon rozpoczęliśmy bardzo mocno – Bartek Osnowski i Wiktoria Wysocka wygrali klasyfikacje generalna Ogólnopolskich Zawodów pływackich o Puchar Prezydenta Miasta Gdańska. Wraz z rosnącymi wynikami, pojawiają się nowe cele. W połowie października zostały zorganizowane w Słupsku III EU Swimming Invitational, w których rywalizowali zawodnicy z 12-tu krajów w tym USA, Węgier, Polski, Czech, Wielkiej Brytanii, Francji, Izraela, Belgii, Holandii, Słowacji, Ukrainy i Litwy. Nasza „skromna” 26 osobowa ekipa zajęła w klasyfikacji drużynowej druga lokatę a indywidualnymi medalistami zostali: Wiktoria Knut, Kasia Belczewska, Wiktoria Wysocka, Natalia Ciachorowska, Bartosz Osnowski, Patryk Laser, Aleksander Weiss, Karol Gil a do finałów przebijała się utalentowana młodzież: Julia Kozłowska, Daria Glanert, Szymon Osnowski, Konrad Dorawa, Radosław Gockowiak, Szymon Hoang Van i Paweł Ziółek.

            Młodsze grupy bacznie trenują ze swoimi trenerami, starsza grupa wyjeżdża na pierwsze poważne zgrupowanie – do Ośrodka Przygotowań Olimpijskich we Władysławowie – Cetniewie, gdzie wraz ze swoim trenerem nadrabiają straty w kilometrażu, których nie mogą wykonać, jak trenują w domu. Prosto stamtąd udają się na poważne zawody seniorskie – Wielkie Grand Prix Polski w pływaniu, które zostało rozegrane w Szczecinie, starty udane – rekordy okręgu Bartka, rekordy życiowe pozostałych zawodników .Starty u boku olimpijczyków, mistrzów Polski, medalistów mistrzostw Europy to dla zawodników nowy bodziec, nowa motywacja do pracy. Bardzo dobre starty klubu jako drużyny w Pucharze Wojewody Gdańskiego, Ogólnopolskich Zawodach Pływackich w oddalonej od Starogardu o ponad 700 kilometrów Dębicy, w Zimowych Mistrzostwach Okręgu, które były ostatnią możliwością uzyskania kwalifikacji na Mistrzostwa Kraju. Pomimo tego, że były one bardzo wyśrubowane, uzyskało je aż 9 osób!! W MP 13 latków w Ostrowcu Świętokrzyskim wystartuje Daria Glanert, podopieczna Macieja Gabryela. Na MP 17-18 latków w Oświęcimiu reprezentowała będzie nas Katarzyna Belczewska (jeszcze nigdy nie mieliśmy zawodnika w tym wieku pływającego na poziomie ogólnopolskim), natomiast na MP 15 latków wystartuje aż 7 zawodników!! (Wiktoria Wysocka, Marta Stępniak, Natalia Ciachorowska, Bartosz Osnowski, Patryk Laser, Aleksander Weiss i Karol Gil.

            Przygotowanie do tak ważnej imprezy, jaka są Mistrzostwa Polski Juniorów, stawiają wiele wyrzeczeń – trening w drugie święto Bożego Narodzenia, trening w Sylwestra, trening w Nowy Rok a wszystko po to, aby jak najlepiej wypaść w rywalizacji z najsilniejszymi rówieśnikami z kraju. Wyniki przeszły najśmielsze oczekiwania - WSZYSCY zawodnicy pływali w finałach. Bartosz Osnowski dołożył do swojej medalowej kolekcji brązowy krążek na 100 metrów zmiennym. Pierwszy medal w Mistrzostwach Kraju zdobyła Wiktoria Wysocka, która była trzecia na 200 m stylem grzbietowym. O podium otarła się sztafeta chłopaków, która zajęła najbardziej niewdzięczne dla sportowców czwarte miejsce. Szóste miejsce zajęła Kaśka Belczewska na 800 m stylem dowolnym a Marta Stępniak, Patryk Laser, Natalia Ciachorowska, Aleksander Weiss, Karol Gil i Daria Glanert występowali w finałach „B” tej najbardziej prestiżowej imprezy w kraju.

            Po tych Mistrzostwach można już z ręka na sercu powiedzieć, że jesteśmy mocnym klubem, który liczy się w walce z najlepszymi i który ma w swoich szeregach prawdziwe perły pływackie, którym trzeba poświęcić trochę czasu a na pewno będą błyszczały. Teorię ta potwierdziły starty w lidzie młodzieżowej województwa pomorskiego w 2009 roku, gdzie jako drużyna nasz klub zajął 3 miejsce zarówno w klasyfikacji generalnej jak i w klasyfikacji gimnazjum (w naszych szeregach nie mieliśmy nikogo z 3 klasy gimnazjum, stąd lekka strata to prowadzących w rankingach DWÓJKI MORENY i AZS-AWFiS Gdańsk). Indywidualnie najlepszą zawodniczką Ligi wśród 15-to latek została Wiktoria Wysocka a miejsce na podium wśród chłopców wywalczyli Bartosz Osnowski (2 pozycja) oraz Aleksander Weiss (trzecia lokata). W międzynarodowym Meetingu w niemieckiej miejscowości Kiel medalowe pozycje zajęła Wiktoria Wysocka oraz Konrad Dorawa (oboje w stylu grzbietowym).

            Kolejny raz udaliśmy się poza granice naszego kraju. Tym razem celem była przepiękna miejscowość Herford, położona nieopodal zagłębia Ruhry. Odbywał się tam coroczny, Międzynarodowy Festiwal Pływacki z udziałem zawodników z Niemiec, Belgii, Holandii, Danii i Polski. Nasi zawodnicy (pojechało ich tam 18-tu) zdobyli łącznie 35 medali oraz piąte miejsce w klasyfikacji drużynowej, a najlepszymi zawodnikami zawodów zostali Marta Stępniak (5 złotych medali) oraz Bartosz Osnowski (3 złote, dwa srebrne i brąz). Oprócz nich na podium stanęli: Szymon Hoang Van, Aleksander Weiss, Radosław Gockowiak, Konrad Dorawa, Bartosz Gockowiak, Daria Glanert, Katarzyna Belczewska, Karol Gil, Agata Grębska, Klaudia Hoang Van, Przemek Lewicki, Natalia Ciachorowska i Patryk Laser.

            Na podstawie startów w trwającym sezonie powołania do Kadry Wojewódzkiej na obozy przed Letnimi Mistrzostwami Polski otrzymali ponownie Bartosz Osnowski, Wiktoria Wysocka, Karol Gil, Katarzyna Belczewska oraz Patryk Laser, Aleksander Weiss i Marta Stępniak. Do startu była uprawniona także Daria Glanert, jednakże musiała z tego startu zrezygnować, ponieważ zakłócał jej przygotowania do Letniej Olimpiady Młodzieży w pięcioboju nowoczesnym, na której miała walczyć o medale (i jak zakładano zdobyła dwa krążki). Przygotowania do krajowego czempionatu na pływalni o wymiarach olimpijskich od początku nie szły naszym zawodnikom zbyt dobrze. Najpierw zapalenia ucha dostała Wiktoria, następnie Patryk walczył z zatokami, Bartek Osnowski od jakiegoś czasu pływał jak nie on. Coś zaczęło się dziać nie tak i nie bardzo można było znaleźć na to trafną diagnozę a co za tym idzie odpowiednie „lekarstwo”.

            Mistrzostwa wypadły nienajgorzej, chociaż pierwszy raz od dwóch lat nie zdobyliśmy medalu. Wszyscy pływali w finałach. Wiktoria była 5 na 200 grzbietowym, Bartek był 7 na 200 zmiennym, Karol Uplasował się na 8 pozycji na 200 grzbietowym (pierwszy finał „A” w jego karierze), sztafeta chłopców 4 razy 100 zmiennym ukończyła zmagania na 5 pozycji a Marta Stępniak, Patryk Laser, Katarzyna Belczewska oraz Aleksander Weiss pływali w finałach „B”. Cele były ciut wyższe, niestety nie udało się ich osiągnąć. Teraz dopiero poznaliśmy co to jest sport, sport w którym się zwycięża i w którym czasem ponosi się porażki, jednakże najlepszego sportowca można poznać po tym, jak się potrafi pozbierać po niepowodzeniu.

            I tym się kierujemy w naszej pracy. Wszystkie grupy rozpoczęły sezon wcześniej niż rozpoczęcie roku szkolnego. Grupy roczników 1999, 1998, 1997 i 1996 przygotowywały się do obozu na zgrupowaniu w Wąbrzeźnie, grupa rocznika 1995 i starszych szukała weny treningowej w górskim Libercu (Republika Czeska). I wszystko zaczęło się od nowa chociaż także ze małymi schodami (wypadek Aleksa, problemy zdrowotne Bartka)

            Naborem grupy na rok szkolny 2010/2011 zajęła się dwójka trenerów: Adam Lemka i Jarosław Błażek. Grupę gimnazjalno-licealną zasiliła Daria Glanert oraz Szymon Osnowski, natomiast opuściło ja kilkoro zawodników, którzy nie mieli w planach kariery sportowej lub nie byli do niej predysponowani. W ten sposób powstała tzw. „grupa wyczynowa”, przygotowująca się do imprez mistrzowskich pod okiem trenera Jarosława Błażka, która skupia obecnie 14 zawodników oraz tzw. „grupa treningowa”, którą opiekują się trenerzy Mariusz Noetzel, Adam Lemka oraz Maciej Gabryel. Podział ten w zamyśle miał spowodować wzrost poziomu pływania w Starogardzie Gdańskim. I tak też się stało.

            Zawodnicy zaczęli trenować jeszcze mocniej, na wyższym poziomie i w ten sposób już w pierwszych zawodach w sezonie Wiktoria Wysocka i Patryk Laser wygrali klasyfikację generalną zawodów o Puchar Prezydenta Wejherowa, oficjalnego rozpoczęcia pływania w nowym sezonie na wybrzeżu. Silna 45 osobowa ekipa wystartowała w kolejnej edycji EU Swimming Invitational, która odbyła się w Aarschot koło Brukseli (Belgia). Zdobyliśmy tam worek medali, a to za sprawą udanych startów Patryka Lasera, Bartosza Osnowskiego, Aleksandra Weiss, Karola Gila, Wiktorii Wysockiej, Agaty Grębskiej, Szymona Hoang Van, Konrada Dorawa, Radka Gockowiaka, Pawła Ziółka, Darii Glanert, Magdaleny Wierzby, Marianny Kur, Klaudii Hoang Van, Kornelii Oryl, Kaspra Byczyńskiego, Przemka Lewickiego, Wiktora Sroka i Janusza Landowskiego. Potencjał jak widać wśród zawodników ogromny. Teraz przed nami kolejne miesiące ciężkiej pracy, kolejne wyzwania, kolejne cele do osiągnięcia.

            W listopadzie pierwszy raz w historii klubu zawodnicy będą reprezentowali nas na Głównych Mistrzostwach Polski Seniorów w Gorzowie Wielkopolskim, w grudniu zaś wystartują w Zawodach Międzynarodowych w Berlinie, ze zniecierpliwieniem czekamy na wyniki…

                                                                                              Opracowanie:

                                                                                              Adam Lemka