LASER RUN 20 czerwiec 2021 Starogard Gdański.

          Wczesny niedzielny poranek 20 czerwca 2021 roku. Małe zamieszanie na boisku piłkarskim PSP 1 przy ulicy Zblewskiej 18, to przygotowania do startów w zawodach Laser Run w Starogardzie Gdańskim. Tego dnia wystartowała kolejna już trzecia edycja zawodów LASER RUN 2021 Starogard Gdański. Zawody odbyły się na obiektach otwartych Publicznej Szkoły Podstawowej nr 1 w Starogardzie Gdańskim. Połączenie biegania i strzelania z pistoletu laserowego staje się coraz popularniejsze w Starogardzie Gdańskim. W III edycji Laser Run wystartowało prawie 70 zawodników w 8 kategoriach wiekowych od 8 lat do plus 60. Każde zawody sportowe a szczególnie te „Laser Run” połączyły pokolenia. Zawodnicy przybyli na zawody z odległych miejscowości, często całymi rodzinami. Przyjechali sportowcy ze Szczecinka, Torunia czy Gdyni. Licznie reprezentowana grupa uczniów PSP1 ze Starogardu, zawodnicy z Tczewa wraz z trenerem Mariuszem Marutem oraz zawodnicy z Gdyni i Lubichowa. Żar, który lał się tego dnia z nieba ograniczył start nieco starszych zawodników, którzy siedząc wygodnie w cieniu, gorąco dopingowali najmłodszych.

          Zawodników i kibiców przywitał trener Uczniowskiego Klubu Sportowego Ósemka pan Mariusz Noetzel, życząc wszystkim dużo sportowych emocji podczas rywalizacji oraz dobrej rodzinnej zabawy.

              Zawody Laser Run odbyły się pod patronatem prezydenta miasta Starogardu Gdańskiego pana Janusza Stankowiaka, który na zawodach reprezentowany był przez panią Brygidę Nowacką, przewodniczącą komisji sportu. Starostwo Powiatu starogardzkiego reprezentowane było przez naczelnika wydziału Kultury, Sportu, Promocji Regionu i Polityki Społecznej pana Jacka Toczka.

         Laser Run to dynamiczne wyścigi składające się z 2, 3 lub 4 rund biegu na dystansie 400 metrów, oraz od dwóch do czterech rund strzelania z pistoletu laserowego z odległości 5 metrów. Zawodnicy muszą trafić do celu 5 razy, zanim będą mogli kontynuować bieg. Całkowita liczba trafień wynosi 10, 15, 20, a całkowity dystans do pokonania to 800, 1200 lub 1600 metrów. Ta nowa dyscyplina jest pochodną ostatniej konkurencji pięcioboju nowoczesnego.

          - Do końca przed zawodami udziela mi się zdenerwowanie jeżeli chodzi o pogodę– powiedział główny organizator imprezy, trener UKS Ósemki Mariusz Noetzel. - Sprzęt, który wystawiamy na strzelnicy jest delikatny, elektroniczny i bardzo drogi a opady deszczu mogłyby go uszkodzić. Więc do końca nie wiemy czy zawody się udadzą. W tym roku nie było deszczu a mieliśmy za to na sztucznym boisko temperaturę sięgającą 50 stopni. Dlatego apelowałem do wszystkich o rozwagę i potraktowanie rywalizacji zabawowo. Udział w zawodach jest najważniejszy a nie uzyskane miejsca.

Zwycięzcami poszczególnych kategorii wiekowych zostali:

9-10 lat – Sophia Wyżlic z Gromik Gdyni i Mikołaj Segar z UKS Olimpik Lubichowo

11-12 lat – Oliwia Grabowska z UKS „2” Tczew i Maciej Górka z KS Pentathlon Szczecinek

13-14 lat – Zuzaanna Trybus z UKS „2” Tczew i Patryk Jończyk z SP 40 Gdynia

15-16 lat – Katarzyna Murawska z UKS „2” Tczew i Jan Kitowski z SKL Filippides Starogard Gd

17-18 lat – Marta Kunz z ULO UMK Toruń

W kategorii +30 wśród kobiet pierwsze miejsce zajęła Anna Nosal z KS Pentathlon Szczecinek, a wśród mężczyzn Bartosz Jarocki z Korzeniowa.

W kategorii +40 zwyciężył Tomasz Grobelny z SKL Filippides Starogard Gd i Agnieszka Obrębska -Wyżlic z Gromik Gdyni.

W kategorii +50 lat najlepszy był Andrzej Jończyk z Gromik Gdynia ,

w kategorii 60+ – Mariusz Treder ze Starogardu Gdańskiego.

          W trakcie zawodów pamiątkowymi medalami nagrodzeni zostali wszyscy biorący udział zawodnicy. Najlepsza trójka w każdej kategorii wiekowej otrzymała koszulkę z logo głównego sponsora imprezy firmy PROBE Trans oraz najlepszy zawodnik i zawodniczka w swojej kategorii otrzymał statuetkę. Na zakończenie zawodów Laser Run w Starogardzie Gdańskim wśród wszystkich startujących odbyło się losowanie 20 nagród rzeczowych. Nagrody wręczał wice prezes UKS Ósemka pan Damian Kłos oraz przedstawiciel prezydenta, pani Brygida Nowacka.

Fundatorami nagród byli: Starostwo powiatu starogardzkiego, Gmina Miejska Starogard Gd. Biuro Rachunkowe - Roma Kamrowska, firma Jarosława Probe PROBE Trans Transport-Spedycja oraz osoby prywatne.

Organizatorami Laser Run byli: Uczniowski Klub Sportowy Ósemka Starogard Gdański, Pomorski Okręgowy Związek Pięcioboku Nowoczesnego w Gdańsku, Gmina Miejska Starogard Gdański, Publiczna Szkoła Podstawowa nr 1 w Starogardzie Gdańskim, Starostwo powiatu starogardzkiego, Ośrodek Sportu i Rekreacji w Starogardzie Gdańskim, Pomorska Federacja Sportu.

Zarząd Uczniowskiego Klubu Sportowego Ósemka składa podziękowania wszystkim fundatorom nagród, grupie uczniów wcielonych w skład komisji sędziowskiej oraz osobom współpracującym przy organizacji III edycji Laser Ran w Starogardzie Gdańskim.